
Nazywam się Małgorzata Domeracka i prowadzę pracownię projektowania ogrodów. Zabawne jest to, że po maturze chciałam zdawać na Architekturę Krajobrazu, ale stchórzyłam ponieważ uważałam, że nie potrafię rysować! W ten sposób trafiłam na inne studia, w inne światy. Ogrody i sztuka jednak pozostały blisko mnie.
Więcej o mnieStrona główna » Blog » Ogród samoobsługowy – ogród bezobsługowy
Ogród samoobsługowy – ogród bezobsługowy
Ostatnia aktualizacja: 8 maja 2021

Co to znaczy ogród samoobsługowy?
Ostatnio w pobliskim sklepie ustawiono kasy samoobsługowe. Cieszą się ogromnym zainteresowaniem i nawet jest do nich większa kolejka niż do kasy tradycyjnej. Ciekawość narodu jest większa niż chęć pogawędki z panią obsługującą kasę. Jest nowość – trzeba ją wypróbować. To namiastka zmiany monotonii ostatnich miesięcy.
Nie ukrywam, również stanęłam w kolejce, z podnieceniem czekając na swoją kolej. „Bing, bing” – dzwonek odlicza kolejne artykuły, a ja zaczynam rozmyślać nad sensem słowa „samoobsługowa”. Dzieje się tak za sprawą wcześniejszego spotkania.
Otóż kilka godzin wcześniej poproszono mnie o projekt ogrodu samoobsługowego: „Koleżanka powiedziała, że robi Pani ogrody samoobsługowe”. Chwila konsternacji i zdziwienie: czy ja robię ogrody samoobsługowe? Nic o tym nie wiem! Może chodzi o to, że same się podlewają? Chyba nie. A może o to, że rośliny są tak dobrane, że wystarczy je na wiosnę przyciąć, podsypać nawozem, a potem tylko pilnować przed szkodnikami? No ale jednak same się nie przytną i nie zajmą się własną pielęgnacją. Minimum pracy jest konieczne. Wiosną trzeba usunąć suche części bylin, wyczesać trawy, przyciąć krzewy, rozsypać nawóz, dosypać korę. I jeszcze ten trawnik! Ogród bezobsługowy nie wchodzi więc w grę.
„Pani stoi w tej kolejce? Bo się przesunęła” – z zamyślenia wyrywa mnie głos mężczyzny. Potwierdzam kiwnięciem głowy i podchodzę parę kroków do przodu. O czym to ja… A! O trawniku. No ten to już na pewno nie jest samoobsługowy: koszenie (w sumie może to zrobić robot), wertykulacja, aeracja, nawożenie, dosiewanie. Ale w sumie to może go nie być, przecież często z niego rezygnujemy. Na miejscu trawnika pojawiają się rabaty i taras. Bezobsługowy to chyba tylko będzie z deski kompozytowej. Albo naturalnej – ale pokryty naturalną patyną. Bo jak nie, to trzeba kłaść olej. Co najmniej raz w sezonie. No i wtedy nie jest już samoobsługowy.
Z rozmyślań wybija mnie zwolniona kasa. Już nie myślę o ogrodach. Rozkoszuję się, korzystając z nowej kasy. Nareszcie mogę poczuć się tak, jak wiele razy chciałam. Ile to razy mówiłam, że rzucam to wszystko i idę na kasę do Biedronki? Albo kozy pasać w Bieszczady? Nareszcie mogę spełnić moje marzenia (o kasie oczywiście, kozy muszą jeszcze poczekać).
Pakując zakupy do samochodu, już wiem, co oznacza ogród samoobsługowy. To samo, co kasa samoobsługowa – to taki, o który zadbasz sam. A ogród bezobsługowy? Szybko zamieni się w ogród zaniedbany. Minimum pracy jest konieczne.
Ale żeby nie było tak pesymistycznie, podam kilka trików zmniejszających liczbę prac w ogrodzie:
- Załóż automatyczne nawodnienie.
- Zainwestuj w robota koszącego.
- Zrezygnuj z dużej ilości bylin, a postaw na krzewy.
- Rozdziel trawnik od rabaty ekobordem.
- Rozłóż grubą warstwę kory, aby chwasty nie przerastały. Możesz też położyć agrowłókninę.
- Zminimalizuj powierzchnię trawnika.
- Sadź drzewa o koronie niepotrzebującej cięcia.
- Jeżeli naprawdę nie masz czasu i chęci, by zająć się ogrodem, zaproś do niego firmę ogrodniczą. Oni wszystko załatwią za Ciebie.
Masz pytanie na ten lub inny temat?
Skontakatuj się ze mnąZobacz także

Projekt tarasu – jakie wybrać drewno?
Jednym z najczęstszych pytań od moich klientów jest pytanie o drewno na taras. Rynek oferuje wiele materiałów o zróżnicowanej jakości i cenie. Jest tego tak […]
Czytaj dalej
Projekt ogrodu
Wiosna to szczyt sezonu ogrodniczego. Już na początku lutego wpływają pierwsze zapytania dotyczące projektowania ogrodów. Na przełomie lutego i marca prace projektowe są już w […]
Czytaj dalej
Co się Pani tak pyta? Czyli o przesłuchiwaniu.
Trochę zaczepnie zaczęłam ten tekst, bo jeszcze nigdy nikt tak nie zapytał. Ale dzisiaj będzie o pytaniach, a ich w pracy projektowej jest bardzo dużo. […]
Czytaj dalej
Nazywam się Małgorzata Domeracka i prowadzę pracownię projektowania ogrodów. Zabawne jest to, że po maturze chciałam zdawać na Architekturę Krajobrazu, ale stchórzyłam ponieważ uważałam, że nie potrafię rysować! W ten sposób trafiłam na inne studia, w inne światy. Ogrody i sztuka jednak pozostały blisko mnie. Teraz uważam, że dobrze się stało. Pracując w agencji reklamowej i telewizji nabrałam dystansu i innej perspektywy. Po urodzeniu drugiego dziecka wróciłam do marzeń o ogrodach. Skończyłam kursy i studia na SGGW, zaczęłam projektować ogrody takie które wyjątkowo pokochałam – ogrody miejskie. Ogrody pełne ciepła, miejsca wypoczynku, funkcjonalne i „samoobsługowe”. Uważam, że każdy z nas potrafi zaprojektować idealny ogród dla siebie. Wystarczy odrobina wsparcia i wiary w siebie. Tego uczę i pokazuję na moich kursach i webinarach.
Najnowsze wpisy
Ostatnie wpisy

Projektowanie ogrodów
Każdy ogród zasługuje by stać się prawdziwym salonem i ozdobą domu. Nie ma ani trudnych ogrodów ani zbyt małych. Do każdego podchodzimy z troską i zaangażowaniem, jak gdyby to był nasz pierwszy ogród. Po prostu kochamy miejskie ogrody.
Czytaj dalej
Projektowanie tarasów
Nie wszyscy wiedzą, że taras ma dużo wspólnego z matematyką. To co go z nią łączy, to liczby i proporcje. Aby taras był wygodny i funkcjonalny musi mieć odpowiednie wymiary i kształt. Ale nie tylko dlatego tarasy są wyjątkowe, również ze względu na roślinność, meble i dodatki. Wygodny i funkcjonalny taras to taras przemyślany i bezobsługowy.
Czytaj dalej
Aranżacja balkonów
Nawet najmniejszy balkon może zostać Twoim ogrodem. Tylko od Ciebie zależy czy będzie on miejscem do wieszania prania, przechowywania mopa i zimowych opon, czy może będzie częścią Twojego salonu, gdzie w otoczeniu roślin będziesz podziwiać błękit nieba.
Czytaj dalej
Metamorfozy / Gardenstaging
Czy wiesz, że ładny ogród podnosi wartość nieruchomości o 22%? A każda zainwestowana złotówka zwraca się ponad dwukrotnie? Tak mówią badania. My je znamy i wiemy jak najniższym kosztem uzyskać najlepszy wynik. Nic dziwnego, że pracujemy z najlepszymi home stagerami, a na szkoleniach uczymy jak to robić.
Czytaj dalej
Zakładanie ogrodów
Wszystkie nasze projekty ogrodów realizuje firma wykonawcza. Tylko od Ciebie zależy czy będzie to realizacja częściowa czy kompleksowa. Współpracujemy z najlepszymi szkółkami ogrodniczymi, dlatego rośliny które sadzimy są piękne, zdrowe i wyrośnięte. Nie zostawiamy naszych klientów bez pomocy.
Czytaj dalej