+48 516 309 295      biuro@miejskieziele.pl

logo_Miejskie_ziele_projektowanie_ogrodów_warszawa
  • Home
  • Oferta
  • O nas
  • Realizacje
  • Blog
  • Wiedza
  • Kontakt
Miejskie_ZIele_blogerka_ogrodowa

Nazywam się Małgorzata Domeracka i prowadzę pracownię projektowania ogrodów. Zabawne jest to, że po maturze chciałam zdawać na Architekturę Krajobrazu, ale stchórzyłam ponieważ uważałam, że nie potrafię rysować! W ten sposób trafiłam na inne studia, w inne światy. Ogrody i sztuka jednak pozostały blisko mnie.

Więcej o mnie

5 powodów dlaczego warto założyć ogród jesienią i zimą


Nazywam się Małgorzata Domeracka i od kilku lat prowadzę pracownię projektowania ogrodów Miejskie Ziele. W mojej pracy spotykam się z wieloma pytaniami dotyczącymi projektu ogrodu i jego realizacji. Jednym z częstszych pytań jest to o zasadność realizacji ogrodu jesienią i zimą. Perspektywa wydania pieniędzy na cel z którego nie będzie się korzystać przez najbliższe miesiące nie jest motywująca, jednak ja uważam, że jesień i zima to doskonały czas na rozpoczęcie prac ogrodowych. Oto 5 powodów dlaczego nie warto czekać z ogrodem na wiosnę.

1 POWÓD – KOSZTY

Nie wszyscy zadają sobie sprawę z kosztów zbudowania ogrodu. Ogród kojarzy się z posadzeniem roślin, czasem zakupem ławki. Nawet wtedy gdy wyliczany jest koszt tarasu to często zapomina się o wszystkim tym czego nie widać, a przecież taras nie stanąłby bez legarów i fundamentu. To samo dotyczy całego ogrodu – to co widzimy, czyli rośliny to tylko wierzchołek góry lodowej. Cała masa kosztów ukrywa się w instalacjach, fundamentach, murkach, a więc też w pracy robotników. Ilość fachowców biorących udział w realizacji jest całkiem spora. Wykonywana przez nich praca należy do prac sezonowych dlatego późną jesienią i zimą mamy szansę ponegocjować cenę robocizny.

2 POWÓD – GOTOWE NA WIOSNĘ

Jednym z najczęstszych błędów przy planowaniu zakładania ogrodu jest rozpoczęcie przygotowań i poszukiwań firmy wykonawczej na wiosnę. Sam proces projektu ogrodu to około 4- 6 tygodni, do tego dochodzi czas realizacji. Może okazać się, że upragniony ogród będzie gotowy nie wczesną wiosną tak jak planowaliśmy – tylko latem a nawet po wakacjach. Większość firm zakładających ogrody na wiosnę ma podpisane umowy już jesienią poprzedniego roku. Wybór tych wolnych jest znacznie ograniczony. Jeżeli rozpoczniemy prace wykonawcze jesienią albo zimą będziemy cieszyć się pięknym ogrodem od początku wiosny.

3 POWÓD – TAŃSZE I ZDROWSZE ROŚLINY

Część drzew i krzewów zdecydowanie warto sadzić późną jesienią. Mają czas na ukorzenienie i aklimatyzację w nowym miejscu. Jesień i zima zapewnia im odpowiednią wilgotność podłoża, a temperatura chroni przed pasożytami i chorobami. Zwiększamy więc szansę na przeżycie rośliny w dobrej kondycji w następnych latach. Warto wiedzieć, że jesienią dostępnych jest wiele drzewek i krzewów z gołym korzeniem, czyli bez pojemnika. Jest to najlepszy czas na zakładanie żywopłotów i sadzenie szpalerów krzewów. Cena pojedynczej rośliny może być kilkukrotnie niższa niż tej w pojemniku.

4 POWÓD – DOSTĘPNOŚĆ EKIP WYKONAWCZYCH

Ten kto szukał ekipy wykonawczej na wiosnę ten wie o czym tu piszę! Zgranie kilku fachowców w tym samym czasie to ogromne wyzwanie. Znalezienie ekipy która zrealizuje wszystko kompleksowo jest jeszcze trudniejsze. Można jedynie liczyć tylko na to, że ktoś zrezygnuje i zajmiemy jego kolejkę. Jesienią sytuacja się poprawia. Dobre firmy nigdy nie narzekają na brak pracy, ale maja więcej „okienek”, mogą pozwolić sobie na większą elastyczność. Zdecydowanie łatwiej znaleźć jest ekipę która spełnia trzy magiczne warunki: tanio, szybko, dobrze.

5 POWÓD – MNIEJSZY STRES TOWARZYSZĄCY INWESTYCJI

Jakoś tak jest, że jesienią jest spokojniej. Nie, że jest mniej pracy, ale tak jakoś bez pośpiechu, bez nerwów. Senny klimat jesieni udziela się wszystkim. Osoby zaangażowane w projekt więcej żartują i uśmiechają się. Widać, że praca sprawia prawdziwą radość. Wraz z kolejnymi etapami prac komentujemy każdą zmianę: projektanci, wykonawca i klient. Nawet kiedy następują jakieś trudności nie ma nerwowej atmosfery tylko spokojne szukanie rozwiązania problemu. To właśnie jesienią powstają nowatorskie i eksperymentalne rozwiązania techniczne – po prostu jest czas na przetestowanie i ewentualne poprawki. Jeżeli ktoś ceni sobie spokój i życie bez stresu, to jesień jest idealnym czasem na założenie ogrodu.


Miejskie_ZIele_blogerka_ogrodowa

Nazywam się Małgorzata Domeracka i prowadzę pracownię projektowania ogrodów. Zabawne jest to, że po maturze chciałam zdawać na Architekturę Krajobrazu, ale stchórzyłam ponieważ uważałam, że nie potrafię rysować! W ten sposób trafiłam na inne studia, w inne światy. Ogrody i sztuka jednak pozostały blisko mnie. Teraz uważam, że dobrze się stało. Pracując w agencji reklamowej i telewizji nabrałam dystansu i innej perspektywy. Po urodzeniu drugiego dziecka wróciłam do marzeń o ogrodach. Skończyłam kursy i studia na SGGW, zaczęłam projektować ogrody takie które wyjątkowo pokochałam – ogrody miejskie. Ogrody pełne ciepła, miejsca wypoczynku, funkcjonalne i „samoobsługowe”. Uważam, że każdy z nas potrafi zaprojektować idealny ogród dla siebie. Wystarczy odrobina wsparcia i wiary w siebie. Tego uczę i pokazuję na moich kursach i webinarach.



Najnowsze wpisy

  • Co w trawie piszczy? Czyli który trawnik pasuje do mnie.
  • Co się Pani tak pyta? Czyli o przesłuchiwaniu.
  • Nie ma to jak dobry sąsiad, czyli jak wyczarować intymność w ogrodzie.
  • Czym różni się projekt ogrodu od koncepcji?
  • Cena projektu ogrodu

Archiwa

  • Maj 2020
  • Kwiecień 2020
  • Marzec 2020

logo_mz_white
  • Projektowanie ogrodów
  • Projektowanie tarasów
  • Zakładanie ogrodów
  • Aranżacja balkonów
  • Metamorfozy / Gardenstaging

Chcesz zmienić swoją przestrzeń albo urządzić ją od samego początku? Zapraszamy do kontaktu!


tel: +48 516 309 295

e-mail: biuro@miejskieziele.pl

© 2020 – Małgorzata Domeracka