Nazywam się Małgorzata Domeracka i prowadzę pracownię projektowania ogrodów. Zabawne jest to, że po maturze chciałam zdawać na Architekturę Krajobrazu, ale stchórzyłam ponieważ uważałam, że nie potrafię rysować! W ten sposób trafiłam na inne studia, w inne światy. Ogrody i sztuka jednak pozostały blisko mnie.
Więcej o mnieStrona główna » Blog » Mity związane z posiadaniem ogrodu
Mity związane z posiadaniem ogrodu
Ostatnia aktualizacja: 23 kwietnia 2021
Od siedmiu lat prowadzę pracownię projektowania miejskich, funkcjonalnych ogrodów. Jako projektant ogrodów bardzo często spotykam się z klientami. Rozmawiamy o szczegółach ogrodu, jego przeznaczeniu, ustalamy ważne detale, ale też bardzo często rozwiewam wątpliwości i obalam mity związane z ogrodami. Praktycznie za każdym razem klienci przytaczają mi opinię swoich znajomych czy rodziny, która przestrzega ich przed zakładaniem ogrodu. Przestroga dawana jest z potrzeby serca, niestety najczęściej jest nieprawdziwa, a czasem nawet szkodliwa.
Przedstawię najczęściej słyszane mity, z którymi borykała się większość moich klientów. Jesteście ciekawi, jak brzmią? Proszę bardzo:
Mit 1 – Tuje i trawnik jako idealny ogród dla zapracowanych
Ile razy słyszycie, że gdy ktoś nie ma czasu na ogród, to wystarczą mu tuje i trawnik? To bardzo częsta porada występująca na forach internetowych i w social mediach. Jasne – zadbany trawnik i tuje wyglądają dużo lepiej niż zaniedbany teren pełen chwastów, dołów i odpadów. Z tym nawet nie polemizuję. Jednak mówienie, że trawnik jest rozwiązaniem niepracochłonnym jest nieporozumieniem. To właśnie on generuje najwięcej pracy! Zadbany trawnik wymaga częstego koszenia, nawadniania, nawożenia przynajmniej raz w roku, wertykulacji i aeracji. Są to czynności wymagające całosezonowej pracy. I to tydzień w tydzień. Dodatkowo trawnik należy często podlewać. Nie jest więc ani tanim, ani ekologicznym rozwiązaniem. Jeżeli więc nie chcecie poświęcać weekendów na prace ogrodowe ani zatrudniać firmy do pielęgnowania trawnika – zredukujcie jego wielkość do minimum. W ogrodach przez nas projektowanych występuje on naprawdę w wersji mini – takiej, aby można było z niego korzystać i aby cieszył oko.
Mit 2 – Ogród to finansowa studnia bez dna
Otóż może tak być, ale nie w sytuacji, w której ogród zostanie wcześniej przemyślany i zaprojektowany. Moi klienci często boją się, że ich nowy ogród będzie wymagał ciągłych zmian, dosadzań i wymiany roślin. Tak się dzieje w sytuacji, kiedy ogród nie został przemyślany, a rośliny posadzone w sposób przypadkowy i bez wiedzy dotyczącej ich potrzeb. Dobrze zaprojektowany ogród nie będzie wymagał przesadzania roślin ani ich wymiany przez wiele lat. Raz posadzone drzewa, krzewy, byliny będą długo rosły na swoich stanowiskach. Część bylin może po jakimś czasie zaniknąć, zostać wchłonięte przez rozrastające się krzewy. Są też byliny, które mogą się mocno rozrosnąć i wtedy będą potrzebować odmłodzenia lub przesadzenia. Dzieje się tak jednak po kilku latach i zwykle jest to prosty, jednorazowy zabieg. Dobrze zaprojektowane rośliny będą świetnie wyglądać i rosnąć przez wiele lat.
Mit 3 – Ogród wymaga dużo pracy
Następny mit, z którym muszę się często mierzyć, dotyczy ilości wykonywanych prac w ogrodzie. Klienci są przerażeni opowieściami o tym, ile czasu będą musieli poświęcić na prace w ogrodzie, i o narzędziach, jakie powinni zakupić. I tu wyjaśniam, że to mylne przekonanie. Nowoczesny ogród to taki, w którym czas spędzamy przede wszystkim na wypoczynku, a nie na uciążliwych pracach. Nowe rozwiązania pomagają nam w utrzymaniu porządku i pielęgnacji: agrowłóknina nie dopuści, by chwasty pojawiły się na rabacie, ekobordy pięknie odetną rabatę od trawnika, a automatyczne nawodnienie zadba o prawidłową kondycję roślin, nawet podczas naszej nieobecności. Nowe odmiany roślin są odporne na warunki atmosferyczne, choroby grzybowe i zanieczyszczenie powietrza. Możemy więc zapomnieć o owijaniu roślin na zimę czy uciążliwych opryskach.
Mit 4 – W idealnym ogrodzie powinny być same rośliny zimozielone
Nie wiem, skąd wzięła się opinia, że piękny ogród to ogród iglaków. Klienci różnie to interpretują. Dla jednych tak jest, ponieważ ogród cały rok jest zielony. Dla drugich jest idealny, bo nie trzeba grabić liści. W każdym razie ta opinia pojawia się dosyć często. Na początku trudno mi przekonać klientów, że to mit. Wymaga to ode mnie wielu rozmów i pracy na przykładach. A ponieważ każdy ogród traktuję bardzo osobiście, zależy mi, aby był idealny, a jego użytkownicy dobrze się w nim czuli. Pewnie widzieliście wiele zdjęć pięknych ogrodów, z samymi zimozielonymi roślinami i jesteście zaskoczeni tym mitem? Już wyjaśniam, dlaczego uważam, że nie są to ogrody idealne.
Na pierwszy rzut oka taki ogród wydaje się śliczny: dużo zieleni, która nie znika nawet podczas srogich zim; różne odcienie kolorów igieł – od szmaragdowych, po cytrynowe, żółtawe i ciemnozielone; nawet pokrój tych roślin może nadawać ogrodowi ciekawą formę i tajemnicze kształty. Wszystko to wygląda pięknie, elegancko i… monotonnie. Po kilku sezonach klienci skarżą się na niezmienność takich ogrodów. Nie widać w nich nadchodzącej wiosny – nie budzą takich emocji jak ogrody, w których pojawiają się pierwsze pączki i kwiaty. Nie czuć w nich radości wakacji ani sentymentalnej jesieni. One są niezmienne, stałe, statyczne. Cały sekret dobrze skomponowanego ogrodu to proporcje roślin zimozielonych do roślin liściastych, sezonowych. Lubimy iglaki? Świetnie! Dodajmy do nich trochę traw i krzewów z pięknie przebarwiającymi się liśćmi. Lubimy rośliny liściaste? Dobrze! Dajmy trochę iglaków, aby zimą stanowiły zielone tło dla naszych ulubionych roślin. Bo w ogrodzie chodzi właśnie o to, aby pięknie wyglądał i aby widzieć w nim zmienność pór roku.
Mit 5 – Przed zaprojektowaniem ogrodu należy usunąć wszystkie rośliny
Najczęściej stykam się z tym mitem w sytuacji, kiedy klienci kupują stary dom z bardzo zaniedbanym ogrodem albo budują dom na polu z samosiejkami. Boli mnie, kiedy przyjeżdżam za późno i widzę pień po dorodnym drzewie, które mogło służyć cieniem nowym właścicielom. Często dzieje się tak, kiedy inwestorzy ulegają namowom firmy budowlanej, sugerującej, by „przy okazji” oczyścić ogród. Argumenty za takimi decyzjami są różne: drzewo było już stare, było za duże, „śmieciło” albo krzewy to „stare krzaczory”, nic by z nich już nie było. Wszystkie te podpowiedzi wiążą się z niewiedzą. Stare drzewo śmiało można wkomponować w ogród i może być jego śliczną ozdobą, stare krzewy można odmłodzić i uzyskać piękne, dorodne rośliny.
Ten mit uważam za najbardziej szkodliwy – naraża klientów na straty finansowe (niepotrzebne koszty związane z usunięciem starych drzew, zakupem i posadzeniem nowych), ale też zabiera szansę na stworzenia fantastycznego, dojrzałego ogrodu w bardzo krótkim czasie.
Jeżeli jesteście przed decyzją o zaprojektowaniu ogrodu lub sami chcecie zaprojektować swój ogród marzeń – nie dajcie się zwieść powyższym mitom. Wasz ogród może być wspaniałym miejscem pełnym roślin, zieleni, bez konieczności uciążliwych prac i wiecznych inwestycji. Wystarczy, że wszystko od początku przemyślicie, zaplanujecie i wykonacie według ustalonego planu.
Masz pytanie na ten lub inny temat?
Skontakatuj się ze mnąZobacz także
Projekt ogrodu
Wiosna to szczyt sezonu ogrodniczego. Już na początku lutego wpływają pierwsze zapytania dotyczące projektowania ogrodów. Na przełomie lutego i marca prace projektowe są już w […]
Czytaj dalejCo się Pani tak pyta? Czyli o przesłuchiwaniu.
Trochę zaczepnie zaczęłam ten tekst, bo jeszcze nigdy nikt tak nie zapytał. Ale dzisiaj będzie o pytaniach, a ich w pracy projektowej jest bardzo dużo. […]
Czytaj dalejPonad podziałami. Styl międzynarodowy
W 1932 roku, podczas wystawy w nowojorskim Museum of Modern Art, publiczność szybko zauważyła, że jeden z nurtów modernizmu łączy gusta wielu ludzi w różnych […]
Czytaj dalejNazywam się Małgorzata Domeracka i prowadzę pracownię projektowania ogrodów. Zabawne jest to, że po maturze chciałam zdawać na Architekturę Krajobrazu, ale stchórzyłam ponieważ uważałam, że nie potrafię rysować! W ten sposób trafiłam na inne studia, w inne światy. Ogrody i sztuka jednak pozostały blisko mnie. Teraz uważam, że dobrze się stało. Pracując w agencji reklamowej i telewizji nabrałam dystansu i innej perspektywy. Po urodzeniu drugiego dziecka wróciłam do marzeń o ogrodach. Skończyłam kursy i studia na SGGW, zaczęłam projektować ogrody takie które wyjątkowo pokochałam – ogrody miejskie. Ogrody pełne ciepła, miejsca wypoczynku, funkcjonalne i „samoobsługowe”. Uważam, że każdy z nas potrafi zaprojektować idealny ogród dla siebie. Wystarczy odrobina wsparcia i wiary w siebie. Tego uczę i pokazuję na moich kursach i webinarach.
Najnowsze wpisy
Ostatnie wpisy
Projektowanie ogrodów
Każdy ogród zasługuje by stać się prawdziwym salonem i ozdobą domu. Nie ma ani trudnych ogrodów ani zbyt małych. Do każdego podchodzimy z troską i zaangażowaniem, jak gdyby to był nasz pierwszy ogród. Po prostu kochamy miejskie ogrody.
Czytaj dalejProjektowanie tarasów
Nie wszyscy wiedzą, że taras ma dużo wspólnego z matematyką. To co go z nią łączy, to liczby i proporcje. Aby taras był wygodny i funkcjonalny musi mieć odpowiednie wymiary i kształt. Ale nie tylko dlatego tarasy są wyjątkowe, również ze względu na roślinność, meble i dodatki. Wygodny i funkcjonalny taras to taras przemyślany i bezobsługowy.
Czytaj dalejAranżacja balkonów
Nawet najmniejszy balkon może zostać Twoim ogrodem. Tylko od Ciebie zależy czy będzie on miejscem do wieszania prania, przechowywania mopa i zimowych opon, czy może będzie częścią Twojego salonu, gdzie w otoczeniu roślin będziesz podziwiać błękit nieba.
Czytaj dalejMetamorfozy / Gardenstaging
Czy wiesz, że ładny ogród podnosi wartość nieruchomości o 22%? A każda zainwestowana złotówka zwraca się ponad dwukrotnie? Tak mówią badania. My je znamy i wiemy jak najniższym kosztem uzyskać najlepszy wynik. Nic dziwnego, że pracujemy z najlepszymi home stagerami, a na szkoleniach uczymy jak to robić.
Czytaj dalejZakładanie ogrodów
Wszystkie nasze projekty ogrodów realizuje firma wykonawcza. Tylko od Ciebie zależy czy będzie to realizacja częściowa czy kompleksowa. Współpracujemy z najlepszymi szkółkami ogrodniczymi, dlatego rośliny które sadzimy są piękne, zdrowe i wyrośnięte. Nie zostawiamy naszych klientów bez pomocy.
Czytaj dalej