Nazywam się Małgorzata Domeracka i prowadzę pracownię projektowania ogrodów. Zabawne jest to, że po maturze chciałam zdawać na Architekturę Krajobrazu, ale stchórzyłam ponieważ uważałam, że nie potrafię rysować! W ten sposób trafiłam na inne studia, w inne światy. Ogrody i sztuka jednak pozostały blisko mnie.
Więcej o mnieStrona główna » Blog » Co się Pani tak pyta? Czyli o przesłuchiwaniu.
Co się Pani tak pyta? Czyli o przesłuchiwaniu.
Ostatnia aktualizacja: 24 maja 2020
Trochę zaczepnie zaczęłam ten tekst, bo jeszcze nigdy nikt tak nie zapytał. Ale dzisiaj będzie o pytaniach, a ich w pracy projektowej jest bardzo dużo. Czasem mam wrażenie, że moja praca polega na wypytywaniu!
Na pierwszy ogień idzie klient. Dobrze, jeżeli chce mówić. Opowiada o swoich ogrodowych marzeniach, o trudnościach w zakładaniu ogrodu. Mówi co lubi robić w ogrodzie, a czego sobie nie wyobraża. Opowiada o dzieciach, o swojej pracy, zainteresowaniach. Opowiadający klient to to cenne informacje mówiące o tym jak powinien wyglądać TEN idealny ogród.
Ale czasem nie jest tak łatwo. Bywają spotkania, kiedy klient nie chce mówić. Milczy, albo co gorzej – ciągle rozmawia z kimś przez telefon. W takich sytuacjach zwykle pada jedno zdanie twierdzące : „No i tak to u nas wygląda”, albo pytające: „Da radę coś z tym zrobić?”. Wtedy zaczynam przesłuchanie: Jak lubicie spędzać czas? O czym marzycie w ogrodzie? Czy zapraszacie przyjaciół? Czy macie dzieci? W jakim wieku? Czy macie psa? Jakiej rasy? Jak odpoczywacie? Pytań jest tak dużo, że boję się usłyszeć „Co się Pani tak pyta?” A ja pytam o wszystko co pomoże mi dopasować ogród do użytkownika, tak aby był on ogrodem idealnym, funkcjonalnym i wyczekanym. I nie odpuszczam.
Następny etap to wypytywanie siebie i wszystkich zaangażowanych w projekt. Na szczęście w pracowni zadajemy sobie tylko jedno pytanie: „A może tak będzie lepiej?”. Spektrum pytań „projektowych” jest więc mocno zawężone i dosyć monotonne. Ale bynajmniej zadawanie ich nie jest nudne! Ciekawe jest to, że za każdym razem coś zmieniają i to zawsze coś innego.
W końcu przychodzi moment kiedy nasze jedyne pytanie przestaje padać. Dla nas to jasny sygnał, że czas osaczyć wykonawców. I znowu się zaczyna: Jak? Kiedy? Ile kosztuje? Ile czasu? Całe szczęście, że mam tolerancyjnych i wyrozumiałych wykonawców, którzy zawsze odbiorą telefon i cierpliwie tłumacząc pomagają znaleźć najlepsze rozwiązania.
Aż nadchodzi święto – dzień oddania projektu. Wielki oddech i chęć świętowania na całego! Myślicie, że to koniec zadawania pytań? Akurat! Leżę w nocy i pytam gwiazd: Czy na pewno wszystko jest dobrze policzone? Czy poradzą sobie z tą konstrukcją? Czy dojadą rośliny jak z bajki?
Wiem, że to efekt uzależnienia się od projektu, z którym budzę się, jem i śpię. Ale wierzę, że moje ogrody to czują i też myślą o mnie.
Masz pytanie na ten lub inny temat?
Skontakatuj się ze mnąZobacz także
Jak odróżnić Barszcz Zwyczajny od Barszczu Sosnowskiego?
Barszcz zwyczajny, czyli „Haracleum Sphondylium” to roślina, która jest powszechnie spotykana na terenie naszego kraju. Występuje wzdłuż kanałów, na poboczach dróg, w rowach melioracyjnych i […]
Czytaj dalejOgród samoobsługowy – ogród bezobsługowy
Co to znaczy ogród samoobsługowy? Ostatnio w pobliskim sklepie ustawiono kasy samoobsługowe. Cieszą się ogromnym zainteresowaniem i nawet jest do nich większa kolejka niż do […]
Czytaj dalejMity związane z posiadaniem ogrodu
Od siedmiu lat prowadzę pracownię projektowania miejskich, funkcjonalnych ogrodów. Jako projektant ogrodów bardzo często spotykam się z klientami. Rozmawiamy o szczegółach ogrodu, jego przeznaczeniu, ustalamy […]
Czytaj dalejNazywam się Małgorzata Domeracka i prowadzę pracownię projektowania ogrodów. Zabawne jest to, że po maturze chciałam zdawać na Architekturę Krajobrazu, ale stchórzyłam ponieważ uważałam, że nie potrafię rysować! W ten sposób trafiłam na inne studia, w inne światy. Ogrody i sztuka jednak pozostały blisko mnie. Teraz uważam, że dobrze się stało. Pracując w agencji reklamowej i telewizji nabrałam dystansu i innej perspektywy. Po urodzeniu drugiego dziecka wróciłam do marzeń o ogrodach. Skończyłam kursy i studia na SGGW, zaczęłam projektować ogrody takie które wyjątkowo pokochałam – ogrody miejskie. Ogrody pełne ciepła, miejsca wypoczynku, funkcjonalne i „samoobsługowe”. Uważam, że każdy z nas potrafi zaprojektować idealny ogród dla siebie. Wystarczy odrobina wsparcia i wiary w siebie. Tego uczę i pokazuję na moich kursach i webinarach.
Najnowsze wpisy
Ostatnie wpisy
Projektowanie ogrodów
Każdy ogród zasługuje by stać się prawdziwym salonem i ozdobą domu. Nie ma ani trudnych ogrodów ani zbyt małych. Do każdego podchodzimy z troską i zaangażowaniem, jak gdyby to był nasz pierwszy ogród. Po prostu kochamy miejskie ogrody.
Czytaj dalejProjektowanie tarasów
Nie wszyscy wiedzą, że taras ma dużo wspólnego z matematyką. To co go z nią łączy, to liczby i proporcje. Aby taras był wygodny i funkcjonalny musi mieć odpowiednie wymiary i kształt. Ale nie tylko dlatego tarasy są wyjątkowe, również ze względu na roślinność, meble i dodatki. Wygodny i funkcjonalny taras to taras przemyślany i bezobsługowy.
Czytaj dalejAranżacja balkonów
Nawet najmniejszy balkon może zostać Twoim ogrodem. Tylko od Ciebie zależy czy będzie on miejscem do wieszania prania, przechowywania mopa i zimowych opon, czy może będzie częścią Twojego salonu, gdzie w otoczeniu roślin będziesz podziwiać błękit nieba.
Czytaj dalejMetamorfozy / Gardenstaging
Czy wiesz, że ładny ogród podnosi wartość nieruchomości o 22%? A każda zainwestowana złotówka zwraca się ponad dwukrotnie? Tak mówią badania. My je znamy i wiemy jak najniższym kosztem uzyskać najlepszy wynik. Nic dziwnego, że pracujemy z najlepszymi home stagerami, a na szkoleniach uczymy jak to robić.
Czytaj dalejZakładanie ogrodów
Wszystkie nasze projekty ogrodów realizuje firma wykonawcza. Tylko od Ciebie zależy czy będzie to realizacja częściowa czy kompleksowa. Współpracujemy z najlepszymi szkółkami ogrodniczymi, dlatego rośliny które sadzimy są piękne, zdrowe i wyrośnięte. Nie zostawiamy naszych klientów bez pomocy.
Czytaj dalej