
Nazywam się Małgorzata Domeracka i prowadzę pracownię projektowania ogrodów. Zabawne jest to, że po maturze chciałam zdawać na Architekturę Krajobrazu, ale stchórzyłam ponieważ uważałam, że nie potrafię rysować! W ten sposób trafiłam na inne studia, w inne światy. Ogrody i sztuka jednak pozostały blisko mnie.
Więcej o mnieStrona główna » Blog » Jak odróżnić Barszcz Zwyczajny od Barszczu Sosnowskiego?
Jak odróżnić Barszcz Zwyczajny od Barszczu Sosnowskiego?

Barszcz zwyczajny, czyli „Haracleum Sphondylium” to roślina, która jest powszechnie spotykana na terenie naszego kraju. Występuje wzdłuż kanałów, na poboczach dróg, w rowach melioracyjnych i wielu innych miejscach. Barszcz zwyczajny pochodzi z rodziny roślin selerowatych „Apiaceae”. Roślina ta jest bardzo podobna do Barszczu Sosnowskiego i Barszczu Olbrzymiego, szczególnie pod względem: owoców w postaci rozłupni, intensywnego zapachu, formy kwiatostanu w postaci złożonego baldachu, pierzasto złożonych liści i łodygi o wyraźnie zaznaczonych węzłów i z pustymi między-węzłami.
Te podobieństwa sprawiają, że na pierwszy rzut oka trudno jest odróżnić Barszcz Zwyczajny od Barszczu Sosnowskiego. Jest to jednak możliwe. Wystarczy uwzględnić kilka cech wyglądu, które również są charakterystyczne
Barszcz zwyczajny i kaukaskie (sosnowskiego, olbrzymi) – różnice:
- Barszcz zwyczajny jest drobniejszy w budowie, a jego wysokość wynosi od 1-1.5 metra, czasami do około 2 metrów.
- Barszcz zwyczajny posiada kwiatostany o średnicy kilku do kilkunastu centymetrów, czyli o wiele mniejsze od barszczy kaukaskich (30-80 cm). Jego kwiatki są drobniejsze.
- Łodygi barszczu zwyczajnego są bruzdowate, pokryte sztywnymi włoskami, puste w środku. Barszcz kaukaski posiada charakterystyczne fioletowe plamki. Różnicę widać również w samej średnicy łodygi, która w barszczu zwyczajnym wynosi od 2-3 cm, natomiast w barszczu Sosnowskiego i barszczu Olbrzymiego od 10-12 cm.
- Barszcz zwyczajny posiada łodygi zwieńczone baldachami ułożone obok siebie, natomiast barszcze kaukaskie posiadają kwiatostany odchodzące od głównego pędu na boki.
- Liście barszczu zwyczajnego wyróżniają się powierzchnią blaszki liściowej zajmującą kilkadziesiąt cm2, natomiast u barszczy kaukaskich około 1.5 m2.
- Barszcz zwyczajny najczęściej cechuje się liśćmi w kolorze ciemnozielonych blaszek, natomiast liście kaukaskich barszczy są zielone i trójlistkowe.
Barszcz zwyczajny – zastosowanie
Barszczy zwyczajny jest rośliną znajdującą szerokie zastosowanie w ziołolecznictwie. Wynika to z występowania furokumaryn, czyli specjalnych związków odpowiedzialnych za podrażnienie i minimalne oparzenia skóry, podobne do kontaktu z pokrzywą. Szczególnie osoby uczulone, alergicy, powinny zrezygnować ze zrywania barszczy zwyczajnych.
Gdy więc trafiliśmy na barszcz i obawiamy się, że jest on kaukaski to nie musimy od razu kontaktować się ze specjalistyczną firmą. Dokładnie się przyjrzyjmy tej roślinie, ponieważ prawdopodobnie trafiliśmy na barszcz zwyczajny.
Barszcz zwyczajny to cenny gatunek roślin, który wchodzi w skład polskiej flory. Jeśli więc rozpoznaliśmy, że w naszym ogrodzie pojawił się barszcz zwyczajny, to nie decydujmy się od razu na jego usunięcie. Gdybyśmy mimo wszystko chcieli się go pozbyć, wystarczy zadbać o ich ostrożne wykoszenie (najlepiej w rękawiczkach).
Możliwość komentowania została wyłączona.

Nazywam się Małgorzata Domeracka i prowadzę pracownię projektowania ogrodów. Zabawne jest to, że po maturze chciałam zdawać na Architekturę Krajobrazu, ale stchórzyłam ponieważ uważałam, że nie potrafię rysować! W ten sposób trafiłam na inne studia, w inne światy. Ogrody i sztuka jednak pozostały blisko mnie. Teraz uważam, że dobrze się stało. Pracując w agencji reklamowej i telewizji nabrałam dystansu i innej perspektywy. Po urodzeniu drugiego dziecka wróciłam do marzeń o ogrodach. Skończyłam kursy i studia na SGGW, zaczęłam projektować ogrody takie które wyjątkowo pokochałam – ogrody miejskie. Ogrody pełne ciepła, miejsca wypoczynku, funkcjonalne i „samoobsługowe”. Uważam, że każdy z nas potrafi zaprojektować idealny ogród dla siebie. Wystarczy odrobina wsparcia i wiary w siebie. Tego uczę i pokazuję na moich kursach i webinarach.