Nazywam się Małgorzata Domeracka i prowadzę pracownię projektowania ogrodów. Zabawne jest to, że po maturze chciałam zdawać na Architekturę Krajobrazu, ale stchórzyłam ponieważ uważałam, że nie potrafię rysować! W ten sposób trafiłam na inne studia, w inne światy. Ogrody i sztuka jednak pozostały blisko mnie.
Więcej o mnieStrona główna » Blog » Jak odróżnić Barszcz Zwyczajny od Barszczu Sosnowskiego?
Jak odróżnić Barszcz Zwyczajny od Barszczu Sosnowskiego?
Ostatnia aktualizacja: 6 marca 2020
Barszcz zwyczajny, czyli „Haracleum Sphondylium” to roślina, która jest powszechnie spotykana na terenie naszego kraju. Występuje wzdłuż kanałów, na poboczach dróg, w rowach melioracyjnych i wielu innych miejscach. Barszcz zwyczajny pochodzi z rodziny roślin selerowatych „Apiaceae”. Roślina ta jest bardzo podobna do Barszczu Sosnowskiego i Barszczu Olbrzymiego, szczególnie pod względem: owoców w postaci rozłupni, intensywnego zapachu, formy kwiatostanu w postaci złożonego baldachu, pierzasto złożonych liści i łodygi o wyraźnie zaznaczonych węzłów i z pustymi między-węzłami.
Te podobieństwa sprawiają, że na pierwszy rzut oka trudno jest odróżnić Barszcz Zwyczajny od Barszczu Sosnowskiego. Jest to jednak możliwe. Wystarczy uwzględnić kilka cech wyglądu, które również są charakterystyczne
Barszcz zwyczajny i kaukaskie (sosnowskiego, olbrzymi) – różnice:
- Barszcz zwyczajny jest drobniejszy w budowie, a jego wysokość wynosi od 1-1.5 metra, czasami do około 2 metrów.
- Barszcz zwyczajny posiada kwiatostany o średnicy kilku do kilkunastu centymetrów, czyli o wiele mniejsze od barszczy kaukaskich (30-80 cm). Jego kwiatki są drobniejsze.
- Łodygi barszczu zwyczajnego są bruzdowate, pokryte sztywnymi włoskami, puste w środku. Barszcz kaukaski posiada charakterystyczne fioletowe plamki. Różnicę widać również w samej średnicy łodygi, która w barszczu zwyczajnym wynosi od 2-3 cm, natomiast w barszczu Sosnowskiego i barszczu Olbrzymiego od 10-12 cm.
- Barszcz zwyczajny posiada łodygi zwieńczone baldachami ułożone obok siebie, natomiast barszcze kaukaskie posiadają kwiatostany odchodzące od głównego pędu na boki.
- Liście barszczu zwyczajnego wyróżniają się powierzchnią blaszki liściowej zajmującą kilkadziesiąt cm2, natomiast u barszczy kaukaskich około 1.5 m2.
- Barszcz zwyczajny najczęściej cechuje się liśćmi w kolorze ciemnozielonych blaszek, natomiast liście kaukaskich barszczy są zielone i trójlistkowe.
Barszcz zwyczajny – zastosowanie
Barszczy zwyczajny jest rośliną znajdującą szerokie zastosowanie w ziołolecznictwie. Wynika to z występowania furokumaryn, czyli specjalnych związków odpowiedzialnych za podrażnienie i minimalne oparzenia skóry, podobne do kontaktu z pokrzywą. Szczególnie osoby uczulone, alergicy, powinny zrezygnować ze zrywania barszczy zwyczajnych.
Gdy więc trafiliśmy na barszcz i obawiamy się, że jest on kaukaski to nie musimy od razu kontaktować się ze specjalistyczną firmą. Dokładnie się przyjrzyjmy tej roślinie, ponieważ prawdopodobnie trafiliśmy na barszcz zwyczajny.
Barszcz zwyczajny to cenny gatunek roślin, który wchodzi w skład polskiej flory. Jeśli więc rozpoznaliśmy, że w naszym ogrodzie pojawił się barszcz zwyczajny, to nie decydujmy się od razu na jego usunięcie. Gdybyśmy mimo wszystko chcieli się go pozbyć, wystarczy zadbać o ich ostrożne wykoszenie (najlepiej w rękawiczkach).
Masz pytanie na ten lub inny temat?
Skontakatuj się ze mnąMożliwość komentowania została wyłączona.
Zobacz także
Cena projektu ogrodu
Nazywam się Małgorzata Domeracka i od kilku lat prowadzę pracownię projektowania ogrodów Miejskie Ziele. Podczas pierwszej rozmowy z klientem zawsze poruszamy temat ceny. Często jest […]
Czytaj dalej10 roślin kwitnących na początku wiosny
W tym roku zima jakaś uparta. Przecież marzec już! Wiosna powinna się zjawić! A tu nic! Tylko mróz i lodowaty wiatr. Aż nagle przychodzi ten […]
Czytaj dalejCzym różni się projekt ogrodu od koncepcji?
Marzysz o pięknym ogrodzie. Rozglądasz się za kimś właściwym, kto zaprojektuje dla Ciebie nowoczesny ogród. W końcu wybierasz projektanta i rozpoczynacie współpracę. Podczas rozmów projektant […]
Czytaj dalejNazywam się Małgorzata Domeracka i prowadzę pracownię projektowania ogrodów. Zabawne jest to, że po maturze chciałam zdawać na Architekturę Krajobrazu, ale stchórzyłam ponieważ uważałam, że nie potrafię rysować! W ten sposób trafiłam na inne studia, w inne światy. Ogrody i sztuka jednak pozostały blisko mnie. Teraz uważam, że dobrze się stało. Pracując w agencji reklamowej i telewizji nabrałam dystansu i innej perspektywy. Po urodzeniu drugiego dziecka wróciłam do marzeń o ogrodach. Skończyłam kursy i studia na SGGW, zaczęłam projektować ogrody takie które wyjątkowo pokochałam – ogrody miejskie. Ogrody pełne ciepła, miejsca wypoczynku, funkcjonalne i „samoobsługowe”. Uważam, że każdy z nas potrafi zaprojektować idealny ogród dla siebie. Wystarczy odrobina wsparcia i wiary w siebie. Tego uczę i pokazuję na moich kursach i webinarach.
Najnowsze wpisy
Ostatnie wpisy
Projektowanie ogrodów
Każdy ogród zasługuje by stać się prawdziwym salonem i ozdobą domu. Nie ma ani trudnych ogrodów ani zbyt małych. Do każdego podchodzimy z troską i zaangażowaniem, jak gdyby to był nasz pierwszy ogród. Po prostu kochamy miejskie ogrody.
Czytaj dalejProjektowanie tarasów
Nie wszyscy wiedzą, że taras ma dużo wspólnego z matematyką. To co go z nią łączy, to liczby i proporcje. Aby taras był wygodny i funkcjonalny musi mieć odpowiednie wymiary i kształt. Ale nie tylko dlatego tarasy są wyjątkowe, również ze względu na roślinność, meble i dodatki. Wygodny i funkcjonalny taras to taras przemyślany i bezobsługowy.
Czytaj dalejAranżacja balkonów
Nawet najmniejszy balkon może zostać Twoim ogrodem. Tylko od Ciebie zależy czy będzie on miejscem do wieszania prania, przechowywania mopa i zimowych opon, czy może będzie częścią Twojego salonu, gdzie w otoczeniu roślin będziesz podziwiać błękit nieba.
Czytaj dalejMetamorfozy / Gardenstaging
Czy wiesz, że ładny ogród podnosi wartość nieruchomości o 22%? A każda zainwestowana złotówka zwraca się ponad dwukrotnie? Tak mówią badania. My je znamy i wiemy jak najniższym kosztem uzyskać najlepszy wynik. Nic dziwnego, że pracujemy z najlepszymi home stagerami, a na szkoleniach uczymy jak to robić.
Czytaj dalejZakładanie ogrodów
Wszystkie nasze projekty ogrodów realizuje firma wykonawcza. Tylko od Ciebie zależy czy będzie to realizacja częściowa czy kompleksowa. Współpracujemy z najlepszymi szkółkami ogrodniczymi, dlatego rośliny które sadzimy są piękne, zdrowe i wyrośnięte. Nie zostawiamy naszych klientów bez pomocy.
Czytaj dalej