Nazywam się Małgorzata Domeracka i prowadzę pracownię projektowania ogrodów. Zabawne jest to, że po maturze chciałam zdawać na Architekturę Krajobrazu, ale stchórzyłam ponieważ uważałam, że nie potrafię rysować! W ten sposób trafiłam na inne studia, w inne światy. Ogrody i sztuka jednak pozostały blisko mnie.
Więcej o mnieStrona główna » Blog » Ranking 10 ikon designu do projektu ogrodu
Ranking 10 ikon designu do projektu ogrodu
Ostatnia aktualizacja: 6 marca 2020
Projektowanie nowoczesnych ogrodów Warszawa wymaga zebrania odpowiednich inspiracji i pomysłów. Wiele z nich zapewniają nam ciekawe meble i dodatkowe elementy aranżacyjne do ogrodu, z którymi warto się zapoznać.
Przedstawiamy aktualny ranking 10 ikon designu do projektu ogrodu, tarasu lub balkonu. Wybraliśmy meble i przedmioty, których wzornictwo jest ponadczasowe i sprawdzi się w każdym ogrodzie. Ich pierwowzory zostały zaprojektowane wiele lat temu, a teraz dzięki nowym technologiom możemy używać je na zewnątrz bez obawy, że się zniszczą. Zapraszamy do zapoznania się i dokonania oceny, które elementy pasowałyby do Twojego ogrodu.
1. Ławka Marlboro/Lutyens Bench. Zaprojektowana przez Edwina Lutyensa na przełomie XIX i XX wieku. Ta piękna Ławka powstała przy współpracy z wybitną projektantką ogrodów Gertrudą Jekyll. Obecna w wielu pięknych ogrodach angielskich.
2. Fotel Adirondack zaprojektowany w 1905 roku przez Tomasa Lee do własnego domku letniskowego. Jego prostota, wygoda i funkcjonalność spowodowały, że bardzo szybko zagościł w amerykańskich ogrodach stając się ich nieodłącznym elementem.
3. Sofa LC2 zaprojektowana przez zespół Le Corbusiera, Pierre Jeanneret i Charlotte Perriand w 1928 roku. I choć potocznie funkcjonuje jako sofa Le Corbusiera to wygląd i wykonanie zawdzięcza kobiecie: Charlotte Perriand.
4. Fotel Barcelona zaprojektowany został przez Miesa van der Rohe w 1929 roku na Wystawę Światową z myślą o parze królewskiej. Do tej pory jest obiektem pożądania wielu osób kochających dobry design.
5. Stół Tulip zaprojektowany w 1956 roku przez Eero Saarineena. Idea koncepcji była prosta: „uporządkować bajzel z nogami”. I jak to zwykle bywa proste pomysły są najlepsze – tak jak stół Tulip. Teraz również w wersji ogrodowej.
6. Fotel RM58 zaprojektowany przez Romana Modzelewskiego w 1958 roku. Wykonany z tworzywa sztucznego co w owych czasach było zupełną nowością. Jego fotelem zachwycił się Le Corbusier i zaproponował pomoc w produkcji. Niestety twórca dostał zakaz kontaktowania się z projektantami z krajów kapitalistycznych, a sam fotel pozostał zapomniany. Od kilku lat w sprzedaży w wersji oryginalnej, również do ogrodu.
7. Fotele spaghetti nazwane tak przez polskich klientów powstały w drugiej połowie lat 50-tych. W Polsce propagował je Jan Szczurek. Wyplatane z kolorowego tworzywa sztucznego na metalowej rurce były odpowiedzią na polityczną odwilż i pojawiający się optymizm. Nie tylko w Polsce pojawiły się takie meble – również w innych krajach podbiły serca klientów.
8. Krzesło Panton zaprojektowane przez Vernera Pantona w 1960 roku. Oryginalnie fotel był wykończony połyskiem i do tej pory w tej wersji występuje jedynie w kolorze czarnym, białym i czerwonym. Wersja matowa oferuje więcej kolorów i świetnie sprawdza się w ogrodzie.
9. Lampa May Day. Industrialna lampa zaprojektowana przez Konstantina Grocica w 2000 roku. Jest odporna na uderzenia, ma długi przewód, można ją postawić, położyć lub powiesić. Czego potrzeba więcej od lampy?
10. Lampa Penelope. Inspirowana klasyczna rzeźbą. Jest rozmiarów dorosłego człowieka, wykonana z odpornego, niebrudzącego się materiału. Dzięki oświetleniu LED może świecić różnymi kolorami.
Masz pytanie na ten lub inny temat?
Skontakatuj się ze mnąMożliwość komentowania została wyłączona.
Zobacz także
5 błędów w urządzaniu ogrodu
Piękny, zadbany i kolorowy ogród wymaga nie tylko dobrego planu, ale także regularnej pielęgnacji. Aby nasadzenia uzyskały pożądany rozmiar potrzeba co najmniej kilku, jeśli nie […]
Czytaj dalej10 roślin kwitnących na początku wiosny
W tym roku zima jakaś uparta. Przecież marzec już! Wiosna powinna się zjawić! A tu nic! Tylko mróz i lodowaty wiatr. Aż nagle przychodzi ten […]
Czytaj dalejCena projektu ogrodu
Nazywam się Małgorzata Domeracka i od kilku lat prowadzę pracownię projektowania ogrodów Miejskie Ziele. Podczas pierwszej rozmowy z klientem zawsze poruszamy temat ceny. Często jest […]
Czytaj dalejNazywam się Małgorzata Domeracka i prowadzę pracownię projektowania ogrodów. Zabawne jest to, że po maturze chciałam zdawać na Architekturę Krajobrazu, ale stchórzyłam ponieważ uważałam, że nie potrafię rysować! W ten sposób trafiłam na inne studia, w inne światy. Ogrody i sztuka jednak pozostały blisko mnie. Teraz uważam, że dobrze się stało. Pracując w agencji reklamowej i telewizji nabrałam dystansu i innej perspektywy. Po urodzeniu drugiego dziecka wróciłam do marzeń o ogrodach. Skończyłam kursy i studia na SGGW, zaczęłam projektować ogrody takie które wyjątkowo pokochałam – ogrody miejskie. Ogrody pełne ciepła, miejsca wypoczynku, funkcjonalne i „samoobsługowe”. Uważam, że każdy z nas potrafi zaprojektować idealny ogród dla siebie. Wystarczy odrobina wsparcia i wiary w siebie. Tego uczę i pokazuję na moich kursach i webinarach.
Najnowsze wpisy
Ostatnie wpisy
Projektowanie ogrodów
Każdy ogród zasługuje by stać się prawdziwym salonem i ozdobą domu. Nie ma ani trudnych ogrodów ani zbyt małych. Do każdego podchodzimy z troską i zaangażowaniem, jak gdyby to był nasz pierwszy ogród. Po prostu kochamy miejskie ogrody.
Czytaj dalejProjektowanie tarasów
Nie wszyscy wiedzą, że taras ma dużo wspólnego z matematyką. To co go z nią łączy, to liczby i proporcje. Aby taras był wygodny i funkcjonalny musi mieć odpowiednie wymiary i kształt. Ale nie tylko dlatego tarasy są wyjątkowe, również ze względu na roślinność, meble i dodatki. Wygodny i funkcjonalny taras to taras przemyślany i bezobsługowy.
Czytaj dalejAranżacja balkonów
Nawet najmniejszy balkon może zostać Twoim ogrodem. Tylko od Ciebie zależy czy będzie on miejscem do wieszania prania, przechowywania mopa i zimowych opon, czy może będzie częścią Twojego salonu, gdzie w otoczeniu roślin będziesz podziwiać błękit nieba.
Czytaj dalejMetamorfozy / Gardenstaging
Czy wiesz, że ładny ogród podnosi wartość nieruchomości o 22%? A każda zainwestowana złotówka zwraca się ponad dwukrotnie? Tak mówią badania. My je znamy i wiemy jak najniższym kosztem uzyskać najlepszy wynik. Nic dziwnego, że pracujemy z najlepszymi home stagerami, a na szkoleniach uczymy jak to robić.
Czytaj dalejZakładanie ogrodów
Wszystkie nasze projekty ogrodów realizuje firma wykonawcza. Tylko od Ciebie zależy czy będzie to realizacja częściowa czy kompleksowa. Współpracujemy z najlepszymi szkółkami ogrodniczymi, dlatego rośliny które sadzimy są piękne, zdrowe i wyrośnięte. Nie zostawiamy naszych klientów bez pomocy.
Czytaj dalej