Kiedy pojawią się pierwsze, ciepłe promienie wiosny poczujemy nieodpartą potrzebę wyjścia do ogrodu. Spędzenia w nim każdej wolnej chwili, zanurzenia się w jego zieleni, zrelaksowania się. A może nawet zorganizowania własnego warzywniaka? Nagle zaczyna pojawiać się wiele pytań związanych z ogrodem, jego realizacją. Kiedy? Kto? Jakiego ogrodu potrzebuję?

Kluczowe pytanie – kiedy zacząć projekt ogrodu?

Jednym z najczęściej zadawanych pytań jest termin realizacji ogrodu. Decyzja o nowym projekcie ogrodu często podyktowana jest rodzinnym wydarzeniem takim jak komunia, rocznice czy wakacje z konkretnym, nieprzekraczalnym terminem. Jeżeli decyzja zostanie podjęta zbyt późno możliwość zrealizowania projektu w pożądanym czasie staje się niemożliwa… Czas wykonania samego projektu ogrodu to proces który zajmuje od trzech do sześciu tygodni. Dlatego już zimą, a nawet jesienią warto rozpocząć poszukiwania projektanta, który opracuje koncepcję ogrodu oraz dokumentację niezbędną do jego wykonania. Następnie zaproponuje termin realizacji ogrodu, zarządzając projektem tak, by ogród był zrealizowany na czas, który jest kluczowy dla inwestora.

Dlaczego tyle trwa projektowanie ogrodu?

Projekt ogrodu to proces. Składa się z wielu spotkań, rozmów z inwestorem. Projektant musi poczuć tą przestrzeń. Uruchomić empatię niezbędną do opracowania projektu ogrodu, spełniającego oczekiwania jego przyszłych użytkowników. Po zaakceptowaniu projektu przez inwestora rozpoczyna się proces kosztorysowania prac. Zajmuje to około dwóch tygodni. Jednocześnie rezerwowany jest termin realizacji ogrodu. Istotne jest, żeby zespół wykonawczy mógł rozpocząć pracę od razu po akceptacji kosztorysu.

Realizacja ogrodu

Warto pamiętać również o tym, że kalendarze firm wykonywujących ogrody są zajęte przynajmniej na trzy miesiące do przodu. Prace nad realizacją ogrodu, zaczynające się na początku wiosny rezerwowane są już na jesieni poprzedniego roku. Sam czas prac wykonawczych przy ogrodzie około 500m2 w stanie deweloperskim to czas około 2-3 tygodni.

Chcąc cieszyć się swoim nowym ogrodem już od początku sezonu, warto rozpocząć prace nad projektem odpowiednio wcześniej. Nie czekajmy do ostatniej chwili, bo może okazać się, że dotrzymanie oczekiwanego terminu będzie niemożliwe.

Dodaj komentarz

Shares