Coraz częściej w naszym krajobrazie pojawiają się elementy architektoniczne wykonane ze stali, która pokryta jest „rdzą”. Najczęściej są to detale nowoczesnej architektury lub założeń urbanistycznych. W Warszawie na nowych bulwarach możemy zobaczyć platformę obserwacyjną wykonaną z takiej stali. Na pierwszy rzut oka wygląda jakby była cała zardzewiała, a jaj materiał trafił z odzysku. Nic bardziej mylnego. Stal kortenowska – lub jak kto woli COR-TEN – jest bardzo wytrzymała. Ma podwyższoną odporność na warunki atmosferyczne, a rdzawy kolor który pojawia się na jej powierzchni to patyna która dodatkowo zabezpiecza stal.

Projektowanie ogrodów z rdzą

Projektanci bardzo lubią wykorzystywać ten materiał i nic w tym dziwnego. To właśnie ta patyna powoduje, że materiał bardzo ładnie się starzeje. Wraz z wiekiem element staje się coraz ładniejszy i szlachetny. Rdzawy kolor świetnie komponuje się z architektura miejską oraz materiałami zazwyczaj używanymi w mieście – betonem, cegłą, stalą, szkłem. Ponieważ wspaniale wygląda w zestawieniu z zielenią to coraz chętniej gości w projektach ogrodów.

Zastosowanie stali kortenowskiej ma też zalety dla inwestorów. Oprócz tego, że jest bardzo trwała to można zaoszczędzić pieniądze na farbie.

Więcej informacji znajdziecie: http://corten.bawi.pl/

Zdjęcia: Internet

 

Dodaj komentarz

Shares