Projektowanie ogrodów Warszawa metamorfozy architekt krajobrazu

Ponad podziałami. Styl międzynarodowy

W 1932 roku, podczas wystawy w nowojorskim Museum of Modern Art, publiczność szybko zauważyła, że jeden z nurtów modernizmu łączy gusta wielu ludzi w różnych częściach świata. Zadziwiające było to, że ludzie ci różnili się kulturą, religią i dziedzictwem historycznym, a jednak styl ten wszystkim im bardzo przypadł do gustu. Podobna architektura powstawała w Ameryce, Europie i Japonii czy ZSRR.

Wystawa nazywała się „Styl Międzynarodowy” i stąd styl ten przyjął swoją nazwę. Przez całe dziesięciolecia architektura w Stylu Międzynarodowym żyła własnym życiem. Rozwijała się, ewoluowała, ale zawsze pozostała wierna swoim kluczowym założeniom takim jak:

  • Kubistyczna bryła
  • Rezygnacja ze zdobień
  • Podążanie formy za funkcją
  • Wrażenie lekkości – zastosowanie dużych przeszkleń zlicowanych z elewacją
  • Płaski dach
  • Używanie szkła, betonu i stali

W tym stylu najwięcej powstawało budynków komercyjnych – większość znanych nam biurowców zaprojektowanych jest w Stylu Międzynarodowym np. w Polsce Centralne Domy Towarowe w Warszawie (1948-1952). Powstała też część budownictwa rodzinnego, a wraz z nią ogrody. Ogrody nowoczesne, kubistyczne, ascetyczne, funkcjonalne – projekty ogrodów które do dzisiejszych dni zachwycają i inspirują. Dzisiaj wielu właścicieli nowoczesnych domów zleca projektowanie ogrodów w stylu międzynarodowym, a w ostatnich latach zapanowała moda na ogrody inspirowane stylem międzynarodowym lat 60’.

Projektowanie ogrodów Warszawa metamorfozy architekt krajobrazu
Projektowanie ogrodów Warszawa metamorfozy architekt krajobrazu
Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Jak wyłączyć pliki cookies?
ROZUMIEM