Ranking 10 ikon designu do projektu ogrodu

Projektowanie nowoczesnych ogrodów wymaga zebrania odpowiednich inspiracji i pomysłów. Wiele z nich zapewniają nam ciekawe meble i dodatkowe elementy aranżacyjne do ogrodu, z którymi warto się zapoznać.

Przedstawiamy aktualny ranking 10 ikon designu do projektu ogrodu, tarasu lub balkonu. Wybraliśmy meble i przedmioty, których wzornictwo jest ponadczasowe i sprawdzi się w każdym ogrodzie. Ich pierwowzory zostały zaprojektowane wiele lat temu, a teraz dzięki nowym technologiom możemy używać je na zewnątrz bez obawy, że się zniszczą. Zapraszamy do zapoznania się i dokonania oceny, które elementy pasowałyby do Twojego ogrodu.

1. Ławka Marlboro/Lutyens Bench. Zaprojektowana przez Edwina Lutyensa na przełomie XIX i XX wieku. Ta piękna Ławka powstała przy współpracy z wybitną projektantką ogrodów Gertrudą Jekyll. Obecna w wielu pięknych ogrodach angielskich.

2. Fotel Adirondack zaprojektowany w 1905 roku przez Tomasa Lee do własnego domku letniskowego. Jego prostota, wygoda i funkcjonalność spowodowały, że bardzo szybko zagościł w amerykańskich ogrodach stając się ich nieodłącznym elementem.

3. Sofa LC2 zaprojektowana przez zespół Le Corbusiera, Pierre Jeanneret i Charlotte Perriand w 1928 roku. I choć potocznie funkcjonuje jako sofa Le Corbusiera to wygląd i wykonanie zawdzięcza kobiecie: Charlotte Perriand.

4. Fotel Barcelona zaprojektowany został przez Miesa van der Rohe w 1929 roku na Wystawę Światową z myślą o parze królewskiej. Do tej pory jest obiektem pożądania wielu osób kochających dobry design.

5. Stół Tulip zaprojektowany w 1956 roku przez Eero Saarineena. Idea koncepcji była prosta: „uporządkować bajzel z nogami”. I jak to zwykle bywa proste pomysły są najlepsze – tak jak stół Tulip. Teraz również w wersji ogrodowej.

6. Fotel RM58 zaprojektowany przez Romana Modzelewskiego w 1958 roku. Wykonany z tworzywa sztucznego co w owych czasach było zupełną nowością. Jego fotelem zachwycił się Le Corbusier i zaproponował pomoc w produkcji. Niestety twórca dostał zakaz kontaktowania się z projektantami z krajów kapitalistycznych, a sam fotel pozostał zapomniany. Od kilku lat w sprzedaży w wersji oryginalnej, również do ogrodu.

7. Fotele spaghetti nazwane tak przez polskich klientów powstały w drugiej połowie lat 50-tych. W Polsce propagował je Jan Szczurek. Wyplatane z kolorowego tworzywa sztucznego na metalowej rurce były odpowiedzią na polityczną odwilż i pojawiający się optymizm. Nie tylko w Polsce pojawiły się takie meble – również w innych krajach podbiły serca klientów.

8. Krzesło Panton zaprojektowane przez Vernera Pantona w 1960 roku. Oryginalnie fotel był wykończony połyskiem i do tej pory w tej wersji występuje jedynie w kolorze czarnym, białym i czerwonym. Wersja matowa oferuje więcej kolorów i świetnie sprawdza się w ogrodzie.

9. Lampa May Day. Industrialna lampa zaprojektowana przez Konstantina Grocica w 2000 roku. Jest odporna na uderzenia, ma długi przewód, można ją postawić, położyć lub powiesić. Czego potrzeba więcej od lampy?

10. Lampa Penelope. Inspirowana klasyczna rzeźbą. Jest rozmiarów dorosłego człowieka, wykonana z odpornego, niebrudzącego się materiału. Dzięki oświetleniu LED może świecić różnymi kolorami.

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Jak wyłączyć pliki cookies?
ROZUMIEM